Uncategorized miegas

5 miego klaidos: kokios jos ir kaip jų išvengti?

Ar jūs sunkiai užmiegate ir ilgai „vartotės“ lovoje, kol pagaliau pasiseka užmigti? Kaip bebūtų keista, tokių kaip jūs – daugybė: net 47 % žmonių dėl streso ar nerimo sunkiai užmiega ir dažnai prabunda naktį, o 49 % net nesistengia gerinti savo miego kokybės ir tikisi, kad tai praeis savaime.

Avių skaičiavimas ir lopšinės šiuo atveju tikrai nepadės, todėl svarbu žinoti, kokios yra pagrindinės klaidos, trukdančios jums gerai išsimiegoti ir pailsėti bei kaip šių klaidų išvengti.

1. Gėrimai su kofeinu ir naktinis užkandžiavimas

Kofeinas yra stimuliuojanti medžiaga, kuri, net vartojama mažais kiekiais, gali paveikti ir užblokuoti nervines ląsteles, taip sukeldama nemigą. Perdirbtas cukrus, esantis šokolade, gazuotuose gėrimuose, greituose užkandžiuose gali sukelti nepatogumo jausmą – ypač vartojamas vėlai vakare ir nesaikingai, dėl ko kraujyje esantis cukraus kiekis, pradeda svyruoti, taip priversdamas jus nubusti vidury nakties.
Sprendimas: stenkitės vartoti tokius užkandžius, kuriuose yra aminorūgšties triptofano – ji reikalinga sintetinant hormonus serotoniną ir melatoniną – tai hormonai, reguliuojantys jūsų miego ciklą. Šios medžiagos gausu pieno produktuose, tokiuose kaip jogurtas, pienas, taip pat bananuose, kiaušiniuose ir kalakutienoje.

2. Miego rėžimo neturėjimas

Dauguma mūsų retai kada laikosi miego rėžimo: dažnai einame miegoti vėlai vakare ar net naktį, o pabundame anksti ryte, taip jaučiamės pavargę ir nepailsėję. Optimali miego trukmė žmogui yra 7-8 valandos: sumažėjus ar padidėjus valandų, skirtų miegui, padidėja rizika susirgti įvairiomis širdies bei kraujagyslių ligomis.
Sprendimas: stenkitės sureguliuoti savo rėžimą, skirtą miegui ir jo laikytis kiekvieną dieną, net savaitgaliais.

3. Piktnaudžiavimas alkoholiniais gėrimais

Nors alkoholis, daugeliui žmonių, padeda lengviau užmigti, jis sutrikdo miego ciklą – paveikiama REM (angl. Rapid Eye Movements) fazė, kurios metu žmogus miega giliausiai ir sąmoningai sapnuoja, dėl to, dienos mietu, jis gali jaustis mieguistas.
Sprendimas: venkite alkoholio vartojimo vėlai naktį, prieš miegą, kadangi organizmui „apdoroti“ alkoholį reikia mažiausiai valandos (priklausomai nuo to, kokio stiprumo alkoholiniai gėrimai buvo vartojami). Vietoj jų, rinkitės žolelių arbatą, pavyzdžiui, ramunėlių, kuri pasižymi raminamuoju efektu.

4. Technologijų naudojimas prieš miegą

Ypatingai didelė dalis žmonių, prieš miegą, naudojasi technologijomis – nešiojamaisiais kompiuteriais, planšetėmis ir išmaniaisiais telefonais. Manoma, jog šių prietaisų naudojimas gali sutrikdyti miego hormono melatonino gamybą.
Sprendimas: eidami miegoti, palikite visus elektroninius ir išmaniuosius įrenginius kitame kambaryje. Taip sumažinsite pagundą pasitikrinti socialinius tinklus ar praleisti papildomą laiką žiūrėdami linksmus filmukus ir prailginsite savo poilsio laiką.

5. Žadintuvo atidėliojimas

Turbūt ne vienas iš mūsų esame įpratę savo žadintuvą nusistatyti bent 30 minučių anksčiau. Ryte, jam suskambėjus, išjungiame ir toliau vartomės lovoje. Tai organizmas supranta kaip naują miego ciklą, kurio taip ir nepabaigiame, dėl to jaučiamės pavargę dienos metu.
Sprendimas: nusistatykite savo žadintuvą tuomet, kai tikrai turite atsikelti ir, derindami su miego rėžimu, paverskite tai įpročiu – neilgai trukus, organizmas pats pripras prie šio pokyčio, todėl jums gali nebereikėti naudoti žadintuvo tam, kad atsikeltumėte.