Dažniausiai užduodami klausimai

Kas yra maisto papildai?

Maisto papildai – tai maisto produktai, kurie savo sudėtyje turi tam tikros koncentruotos medžiagos kiekį. Šios medžiagos negali pakeisti įprastinės žmogaus mitybos, tačiau gali papildyti kasdieninį mitybos racioną.

Ar maisto papildas yra vaistas?

Maisto papildai dažnai yra asocijuojami su vaistais, nes yra pardavinėjami vaistinėse, o jų forma ir pakuotės dažnai primena įprastus vaistus, tačiau taip nėra – maisto papilduose esančios medžiagos tik papildo žmogaus mitybinį racioną, o vaistinės yra tik viena iš maisto papildų pardavimo ir platinimo vietų. Juos taip pat galima įsigyti ir prekybos centruose bei internete. Prieš patekdami į rinką, maisto papildai yra tikrinami, ar atitinka maisto papildams keliamus reikalavimus, siekiant užtikrinti, jog papildai vartotojo mitybiniam racionui suteiks jam trūkstamų medžiagų.

Kaip tinkamai išsirinkti maisto papildą?

Prieš perkant maisto papildą, svarbu yra pasitarti su gydytoju ar dietologu, kadangi tik profesionalai gali nuspręsti, kokios medžiagos geriausiai atitiks Jūsų organizmo poreikius.  Svarbu, kad ant pakuotės nebūtų rašoma apie maisto papildo gydomąjį ar profilaktinį poveikį, kadangi maisto papildas yra skirtas ne gydyti, o papildyti maisto racioną ir užtikrinti, jog žmogus per parą suvartos pakankamą kiekį jam reikalingų maisto medžiagų. Prieš perkant maisto papildą, pasidomėti jo sudėtyje esančiomis veikliosiomis medžiagomis bei papildomais komponentais, tokiais kaip egzotiniai augalai, kurie gali sukelti alergiją.

Ar maisto papildai gali sukelti šalutinį poveikį?

Kiekvienos medžiagos besaikis vartojimas visada gali sukelti šalutinį poveikį – ir nesvarbu, ar tai maisto papildas, ar maisto produktas, pvz., vaisiai. Dažniausiai toks poveikis pasireiškia alergine reakcija – atsiranda bėrimai, apkraunami inkstai ar kepenys, gali atsirasti troškulys ar gausesnis prakaitavimas. Prieš perkant maisto papildus, svarbu pasitarti su gydytoju arba vaistininku ir vartoti papildą kaip nurodyta ant pakuotės, norint išvengti bet kokio su jo vartojimu susijusio šalutinio poveikio.

Ar būtina vartoti maisto papildus?

Maisto papildų vartojimas yra kiekvieno žmogaus asmeninis pasirinkimas, tačiau, jeigu jaučiate tam tikrus simptomus, būdingus konkrečiam vitamino ar mineralo trūkumui (tai dažniausiai siejama su nepilnaverte mityba) – maisto papildų vartojimas yra patartinas.

Kokių vitaminų ir mikroelementų dažniausiai trūksta organizmui? Kaip tas trūkumas pasireiškia?

Organizmui trūkstant vitamino A, susilpnėja rega, atsiranda bendras nuovargis, jautrumas, esant B grupės vitaminų trūkumui – jaučiamas nuovargis, sunku susikaupti, svaigsta galva, jaučiami regėjimo sutrikimai, silpnėja smegenų veikla, sunku užmigti, pasireiškia dažna nuotaikų kaita, vitamino C – letėja žaizdų gijimas, susilpnėja imunitetas, greičiau pavargstama, vitamino D – greitai pavargstama, skauda raumenis, stipri nuotaikų kaita. Dažniausiai jaučiamas šių mineralų trūkumas: kalio – raumenų silpnumas, kartais ir mėšlungis, sumažėjęs darbingumas, nuotaikų kaita, depresija, širdies permušimai; magnio  – dažnai jaučiamas vidinis nerimas, stresas, staigi nuotaikų kaita, tirpsta galūnės, gali pasireikšti ūžimas ausyse ir aptemimas akyse, kamuoti miego sutrikimai; kalcio – lūžinėja nagai, plaukai, vaikams gali vystytis rachitas, jaučiamas galūnių tirpimas, sausėja oda. Visų šių medžiagų trūkumas dažniausiai sukeliamas esant nepilnavertei mitybai, valgant daug greito maisto, geriant gazuotų gėrimų, alkoholio.

Kur geriausia įsigyti maisto papildus?

Lietuvoje maisto papildais prekiauja vaistinės, taip pat, jų galima nusipirkti ir internete.

Šaltiniai

Atsakyta remiantis Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto puslapyje pateikta informacija.